Çok Şanslıyım :-)

Çok şanslıyım, artık yavaş yavaş anlamaya başlıyorum. Kendimi dinlemeyi, diplerdeki hayallerimi keşfetmeyi, insanları dinlemeyi ve daha iyi bir insan olmayı yavaş yavaş öğrenmeye başlıyorum...

 

Benzer konularda bir çok kitap, belgesel, film, dizi ve kurs. Hiç şüphesiz en çok fayda gördüklerim de tanışma fırsatı bulduğum harika insanlarla yaptığım sohbetler. İsim veremiyorum ama hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim. Hayatımda ki her olumlu anda illaki biriniz aklıma geliyorsunuz ve tekrar teşekkür ediyorum sizlere. Pek iletişim kuramasak ta şunu bilin ki aklımdasınız. İlerde bir gün mutlaka tekrar iletişim kuracağız, bir şekilde tekrar karşılaşacağımızdan eminim çünkü çok şanslı olduğumu biliyorum :-) 

 

Öncelikle şunu kabul etmeliyim ki; Hiç istemesen de hatalar yapmaya, yanlış şeyler söylemeye ve düşünmeye devam ediyorum. Bazıları için "insan olmak" dışında hiç bir bahanem yok. Şuan için özür dilemekle yetiniyorum ama daha fazlasını da yapmak istiyorum ve artık özür dilemek zorunda kalmayı hiç istemiyorum. Hedefim bunu başarmak...

 

Bir kaç yıl önce hayatımı değiştirmeye karar verdim. Belki çok yavaş ilerliyorum, belki zaman zaman yoldan saptım, bazen amacımı unuttum ama şundan eminim ki; şuanda sahip olduğum düşünceler benim şuana kadar ki en iyi halim. Daha iyi olabilirdim ve olmadım ama çok daha iyi olacağım. Bunda kararlıyım.

 

Bilirsiniz; herkesin içinde olduğu gibi benim içimde de bir ses var. Yaptığım, söylediğim ve hatta düşündüğüm her kötü şeyden sonra bu cılız ses bir sürü şey haykırıyor bana. Bazen verecek cevap bulabilsem bile "Neden?" ve "Eline ne geçti şimdi?" soruları hep başımın belası olmuştur. Artık bu sorular için cevap değil bir çözüm arıyorum. 

 

İlk önce içimi, bilinç altımı temizlemem gerekiyor, geçmişteki tüm olumsuzlukları unutmam gerekiyor. Bu çok zor ve çok zaman alıyor ama imkansız değil. İkinci paragrafta bahsettiğim kaynaklar sayesinde ve sohbetler sırasında bir çoğundan kurtuldum ve kurtulmaya devam ediyorum. Söylenen her kelime, verilen her bilgi için tekrar teşekkür ederim. 

 

İyi ki içimde o cılız ses var, iyi ki bu kadar iyi insanla tanışabildim. İyi ki o ilk kitabı okumaya başladım. İyi ki o kötü şeyleri yaşadım. İyi ki bir çok olumsuz şey duydum. İyi ki düşünmeyi seviyorum. İyi ki telafisi olmayan hatalar yapmadım. İyi ki beni koruyan birileri ve/veya bir şeyler var. İyi ki farkedebiliyorum... İyi ki seviyorum, yaşamayı, doğayı, insanları...

 

Çok teşekkür ederim, tanıdığım herkese, gördüğüm her insana, parkta açan çiçeğe, dinlediğim müziklerde, izlediğim filmlerde ve belgesellerde, okuduğum kitaplarda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Size, arkadaşlarınıza ve tüm yakınlarınıza da teşekkür ederim. Seni hiç tanımıyor olsam bile sana da çok teşekkür ederim. Harika bir insansın! 

Tags: 

Hadi Büyü Yapalım!

Hadi Büyü Yapalım!

Bazı kelimeler vardır; kullandığımızda aniden karanlık çöker, şimşekler çakar, asit yağmurları başlar, her damlasıyla biraz daha eritir. Tıpkı çok kötü bir büyü yapmışız gibi...

Bazı kelimeler vardır; kullandığımızda güneş doğar, çiçekler açar, kuşlar cıvıldaşır, her bir tonu biraz daha gülümsetir. Tıpkı tüm enerjimizle harika bir büyü yapmışız gibi..

Hadi merhaba deyip gülümseyelim, teşekkür edelim, anlıyorum diyelim, hem eline hem de kalbine dokunalım, güzelsin diyelim, yakışıklısın diyelim, çok iyisin diyelim, süpersin diyelim...

Hadi her istediği zaman gülümseyebilmesini dileyelim, harika bir ömür geçirmesini dileyelim, hadi büyü yapalım :-)

Tags: 

Herşeyin Tek Sebebi

Kız :Selam!
Erkek :Yine mi ağlayacaksın?
Kız :Üzgün olduğumda hoşuna gitmiyor mu?
Erkek :Her zaman üzgün değil misin ki?
Kız :Hayır.
Kız :Hayır, başka şeyler de olabilirim. Mutlu olabilirim.
Kız :Umulmayan olabilirim ve öngörülemeyen de...
Erkek :hmm
Kız :seksi de sevecen de gizemli de...
Kız :ve bir yuva.
Erkek :...
Kız :Bir yuva olabilirim, hatırlıyor musun?
Kız :Beni hatırlıyor musun?
Erkek :Dinle. Tüm bu "hayatın temeli" saçmalığını başka biri için sakla.
Kız :O bir saçmalık değil.
Kız :Biliyorum bana inanmıyorsun, ama bana güvenmek zorundasın.
Erkek :Sana güvenmek?
Erkek :Sana güvenmek mi?
Kız :Evet
Erkek :Sana güvendim!
Erkek :Ve sen bana ihanet ettin!
Erkek :Seni her gün onun gözlerinde gördüm,
Erkek :ve her güldüğünde onun sesinde seni duydum,
Erkek :ve onun bana her seslenişinde seni tam içimde hissettim.
Erkek :Ve sen bana ihanet ettin!
Erkek :Sen benim kalbimi kırdın!
Kız :Hayır
Kız :Hepsinin içinde ben vardım.
Kız :Ben karanlığım ve aydınlığım,
Kız :Ben günışığıyım ve fırtınayım.
Kız :Evet, haklısın.
Kız :Onun gülüşündeydim,
Kız :Ama şimdi de burada senin acındayım.
Kız :Herşeyin tek sebebi benim.
Kız :Tek "neden" benim.
Kız :Bensiz deneme ve bensiz yaşama.
Kız :Lütfen yapma.
Erkek :...

Kişiler: 

Erkek : Herhangi bir insan

Kız : Sevgi, Aşk

Kaynak: 

2016 yapımı "The Collateral Beauty" (Gizli Güzellik) isimli filmde 01:06:25~ civarlarında geçen bir diyaloğu türkçeleştirdim ve sadece 2-3 kelimesinde değişiklik yaptım.

Tags: 

Pozitif Olmak

Pozitif Olmak - Gülümse

Pozitif olmak gerçekten ne kadar mantıklı? Ne kadar işe yarıyor? Herkes gerçekten doğruyu mu söylüyor yoksa her şey bir uydurma mı? Somut ve elle tutulabilir bir kanıt mı arıyorsunuz? İzin verin birazcık bu konu hakkındaki düşüncelerimden bahsedeyim :-)

Duyguları bir kenara koyup sadece MANTIK sınırları içinde bakacak bile olursak; Önceden her gün saatlerce lanet okurdum ama şimdi durduk yere saatlerce gülebiliyorum. Bir masa, bir sandalye, bir kahve ve boş bir manzara yeterli. Hatta bazen sadece boş bir beyin bile yeterli. Bir kelime duyar ve gülersiniz, bir kuş görür ve gülersiniz, bir sakız alır ve gülersiniz, bir kahve içer ve gülersiniz, gülmek için bir sebep ararsanız bulur ve gülersiniz :-)

Önce kendinizden başlayın! Kendinize pozitif bir şekilde bakın. Sadece yüzeysel olarak değil, inebildiğiniz kadar derine inin. Hadi mantıklı olun ve şuana kadar yaptığınız iyilikleri düşünün. Korkmayın, utanmayın ve bunlarla gurur duyun. Bunları dile getirin demiyorum (ki aslında bu tamamen sizin seçiminiz) ama bunları hiç unutmayın. Size teşekkür eden kişileri düşünün, sizi seven kişilerin sizi neden sevdiğini düşünün, beraber güldüğünüz insanları düşünün, eriştiğiniz başarıları, kazandığınız oyunları, yaptığınız şakaları, çaldığınız kalpleri, sevdiğiniz kişileri düşünün... Sadece bir saniyeliğine gördüğümüz kayan yıldızları gördüğümüze sevinirken neden daha fazlasını gördüğümüz halde sevinmeyelim ki? Muhteşemdi, tek kelimeyle muhteşemdi, Değil mi?

Olaylara olumlu açıdan bakın! Her insan olayları farklı görür, farklı düşünür, farklı hisseder ve farklı tepki verir. Olay tek bir gerçekten ibaret olmasına rahmen bir çok kişi aynı olaya farklı tepkiler verir. Tek bir etkiye karşı bir çok farklı tepki var. Newton'un etkiye tepki kanunu neden burada işlemiyor sizce? Aslında bu denklem burada da doğru ama etkinin yanına hep kendi düşüncemizi de eklediğimiz için vermeyi düşündüğümüz tepkiyi de sürekli saptırıyoruz.

Newton sürecietki=tepki
Bizim uyguladığımız süreçetki
+
kendi düşüncemiz
=tepki

Not : Aslında bu bizim uyguladığımız denklemin sol tarafına bir kaç kavram daha ekleniyor ama onlar şuan için bizim konumuz dışında :-)

Hadi olumlu açıdan bakalım ve karşılaştığımız etkilere olumlu düşüncelerimizi eklemeyi tercih edip tepkiler verelim. Ben şundan eminim ki bu tepkiyi verdikten sonra gülümseyeceğiz! Hatta kahkaha bile atabiliriz :-)

Kalbinizi dinleyin! Beyninizi bazen sessiz moda alın ve bir süre öyle bırakın :-) Kalbiniz size asla bile bile kötülük yapmaz. Kayan yıldızları düşünün ve tadını çıkartın. Merak etmeyin bir tanesi bir gün sizin çekiminizden kurtulamayacak ve sürekli sizin çevrenizde kaymaya devam edecek, hem de sonsuza kadar :-)

Geçmişinize bir kez de olumlu açıdan bakın! Yaşadığınız olaylara genelleme yapmadan farklı bir gözle bakın. Bir film izlermiş gibi izleyin. O kişi siz değilmişsiniz gibi izleyin. O kişiyi sevdiğinizi düşünün ve tekrar izleyin. Bir de karşınızdaki kişinin yerine geçin ve tekrar izleyin. İzlemek istediğiniz kadar tekrar izleyin ama pozitif olmayı unutmayın. Kimseyi yargılamayın, ne o izlediğiniz kişiyi ne de karşınızdaki kişiyi!

Eğlenceli şarkılar dinleyin! Melodisini duyduğunuz anda içinize bir enerji tohumu atacak türden şarkıları dinleyin. Pozitif olmak istedikçe o eski dinlediğiniz şarkılar sizi rahatsız edecek. Kendinize süper bir iyilik yapın ve şarkılarda enerji arayın, bulun ve kendinizi bu enerjiyle besleyin. Eskiden dinlediğim şarkıların sanırım 80%'ini artık dinlemek bile istemiyorum. Bazen denk gelince büyük bir zevkle yenilerine geçiyorum :-) Tercihinizi yapın; "Hello"'yu Karmin'den mi dinlemek istersiniz yoksa Adele'den mi? Youtube.com'da arama "Hello" diye arama yapınca Adele ilk sırada Karmin ise 17. sırada çıkıyor ama ben 17'yi tercih ediyorum :-) Sadece bir örnek vermek istedim.

Güne pozitif başlayın! Güne merhaba deyin. Alarm kullanıyorsanız eğlenceli ve enerjik şarkılar tercih edin. Bazen öyle güzel şarkılar denk geliyor ki alarm susana kadar yatağımda mırıldanıyorum, tempo tutuyorum :-)

İnsanlar hakkında olumlu şeyler düşünün! Diğer insanların tek amacı birilerine kötülük yapmak değildir. Olaylara olumlu açıdan nasıl bakacağımızı zaten artık biliyoruz :-) Bir insan olarak tüm denklemlerin en değişken elemanıyızdır, uykuluyuzdur, anlık sorunlarımız vardır, belki farklı bir olaya sinirlenmişizdir, belki tansiyonumuz veya şekerimiz düşmüştür ama hepimiz istediğimiz anda istediğimiz kişilere hoşgörüyle yaklaşabiliyoruz. Bu kişi listemizi arttırmakta bizim elimiz de, tamamen ortadan kaldırıp tüm insanoğluna aynı hoşgörüyle yaklaşmak ta bizim elimizde. Tüm insanlar iyidir, herkesin mutlaka bir seveni vardır, herkes mutlaka birilerini sever, herkes mutlaka birilerine yardım etmek ister. Aşağı yukarı son bir yıldır istisnasız tüm insanların sevgiyi hakettiğini düşünüyorum. Hiç bir insan yok ki, birini sevmemiş veya biri tarafından sevilmemiş. Bir insanı birisi sevebiliyorsa o kişiyi biz de sevebiliriz, bunu biz de yapabiliriz. Pozitif olalım, geçmişi unutalım, bir şans verelim, sadece ona değil kendimize de bir şans verelim.

Olumlu düşünmek; her şeyin iyi sonuçlanacağından emin olmaktır, tüm senaryoların mutlu sonla biteceğini bilmektir.
Aksi için, kendini korumak için B planları yapıyorsan olumlu düşünmüş olmuyorsun.

Tıpkı AŞIK olunca yaptığın gibi yap!

Hadi AŞIK olalım...

Not: Konu hakkında bir çok kitap, kaynak ve sosyal medya grubu mevcut durumda. Pozitif düşünce, olumlu düşünce, iyi hissetmek, sır (secret), çekim yasası gibi bir çok etiket var ve aşağı yukarı hepsi benzer şeyleri farklı kelimeler kullanarak anlatmayı tercih ediyor. Düşüncelerimin bir çoğunun kaynağı bu benzer kitaplar ve aldığım eğitimlerdir. Herhangibir profesyonel sıfatım yok :-) Ben sadece mutlu olaya çalışan ve olumlu düşünceleri uygulamaya çalışan bir insanım :-)

Tags: 

Gözümü Kapattığım Anda

Her yer mavi,
Gözümü kapadığım anda
Her yer mavi.

Gördüğüm denizler,
Gördüğüm gökyüzü,
Gördüğüm gözler...

Her yer yeşil,
Gözümü kapattığım anda
Her yer yeşil.

Gördüğüm parklar,
Gördüğüm ağaçlar,
Gördüğüm gözler...

Her yer beyaz,
Gözümü kapattığım anda
Her yer beyaz.

Gördüğüm ay,
Gördüğüm yıldızlar,
Gördüğüm tenler...

Her yer sarı,
Gözümü kapattığım anda
Her yer sarı.

Gördüğüm papatyalar,
Gördüğüm güneş,
Gördüğüm saçlar...

Her yer pembe,
Gözümü kapattığım anda
Her yer pembe.

Gördüğüm ufuklar,
Gördüğüm dünya,
Gördüğüm yanaklar...

Her yer kırmızı,
Gözümü kapattığım anda
Her yer kırmızı.

Gördüğüm güller,
Gördüğüm meyveler,
Gördüğüm dudaklar...

Her yer rengarenk,
Gözümü kapattığım anda,
Her yer rengarenk.

Gördüğüm gökkuşakları,
Gördüğüm çiçekler,
Gördüğüm kızlar...

Tags: 

Teşekkür ederim, en içten şekilde teşekkür ederim.

Teşekkür ederim, en içten şekilde teşekkür ederim. Şu ana kadar yapabildiğim her şey için, sahip olabildiğim her şey için teşekkür ederim. Değerlendirdiğim fırsatlar için, geri çevirdiğim potansiyeller için, denediğim serüvenler için teşekkür ederim. En çok seveceğim filmin başrolünde oynadığım için teşekkür ederim. Özgür olduğum için, mutlu olduğum için, her an gülebildiğim için teşekkür ederim. Düşüncelerim için, hissedebildiklerim için, sevebildiğim için, döktüğüm göz yaşları için teşekkür ederim. Yenebildiğim korkularım için, yüzleşebildiğim endişelerim için, uygulayabildiğim planlarım için teşekkür ederim. Yaşayabildiğim hayallerim için, yaşayabileceğim hayallerim için, beni yaşatabilecek hayaller için teşekkür ederim. Vazgeçtiklerim için, yarım bırakabildiklerim için, tamamlayabildiklerim için teşekkür ederim.

İçerik Etiketleri: 

Pages